Logo
Vytlačiť túto stránku

Sako a jeho 7 výhod pre office manažérku

Sako a jeho 7 výhod pre office manažérku

Čo môžete dať sakom najavo aj bez slov?

Ambície. Keď budete šéfovi rozprávať o tom, že chcete stúpať po kariérnom rebríčku, zamyslite sa nad svojím outfitom. Tričko, rifle a tenisky presvedčivo nepôsobia. Ak takto bežne chodíte do práce, skúste si nájsť ležérny variant saka. Blejzer je kompromisom, ktorý vás v kancelárii uchráni pred povrchným zovňajškom, a zároveň nebudete pôsobiť príliš formálne. 


Profesionalita. Pozícia office manažérky prináša so sebou organizovanie práce iných osôb. Lepšie oblečení ľudia vyžarujú autoritu a rešpekt už len vďaka tomu, čo majú na sebe. Myslite na to.  

Štýl. Svoj cit pre módu prejavíte nielen strihom saka, ale aj doplnkami. Dávajte pozor na prehnané farebné kombinácie, materiály a vzory. Ak ste oblečená "tón v tóne", môžete si dovoliť výraznejší šperk či iný doplnok. Naopak, ku vzorovanému saku voľte neutrálnu šatku. Brošňa sa skvelo hodí na jednofarebné saká a blejzre. Nemala by presahovať 7 cm. Ale pozor - ak si chcete do práce vziať brošňu, náhrdelník nechajte doma. S náušnicami opatrne. Mali by s brošňou ladiť.

Vždy berte do úvahy celkový nádych vášho outfitu. Musíte lahodiť oku a nie vytvárať dojem, že ste bez vkusu. Pozor na infantilné motívy. Povolené sú abstraktné a rastlinné vyobrazenia. O tom, že doma chováte exotické zvieratko, môžu kolegovia vedieť, ale nemusíte jeho symbol nosiť na oblečení. Práca je dosť dramatická sama o sebe, nedramatizujte ju ešte aj vaším výzorom. 

 

Staršiemu či fádnemu saku dodajú šmrnc aj netradičné gombíky.  

 Aké benefity vám sako prinesie?

Exkluzivita. Prečo nie? Ak si zvyknete nosiť kvalitnejšie oblečenie a biznis strihy (napríklad puzdrové šaty), stanete sa jednou z najlepšie oblečených dám vo firme. 

Praktickosť. Prechodové ročné obdobia bývajú typické chladnými ránami a poobednými horúčavami. Doobeda vás v práci zahreje sako (ako náhrada svetra, ktorý ste možno doteraz zvykli nosiť) a poobede zažiarite v blúzke, ktorú máte pod ním. Viackrát za deň môžete vyzerať inak. Dlhšie sako poslúži aj namiesto jarného či jesenného kabátika. 

Variabilita. Mnohoraká kombinovateľnosť. S džínsami aj so sukňou, s blúzkou aj s tričkom, so šatami či s tenším pulóvrom. Ak má sako zaujímavú podšívku, je dovolené vykasať si rukávy.

 

Sebavedomie. Keď si oblečiete sako, ktoré vám dobre sedí, automaticky budete lepšie vyzerať. Ak ste sako doteraz vôbec nenosili, prvýkrát sa budete možno cítiť neisto a nekomfortne, ale po prvej pochvale od kolegov sa vám hneď vráti farba do tváre.

Mnoho šéfov má v kancelárii skriňu a v nej ukrytý oblek, vyžehlenú košeľu a kožené topánky. Ak tiež máte k dispozícii skrinku so zabudovaným vešiakom, využite túto možnosť a ukryte si tam jedno univerzálne sako. Alebo dve. Tenšie na jar/leto, hrubšie na jeseň/zimu. Pre istotu. Keby ste náhodou boli iba v rifliach a tričku a za šéfom by prišiel významný klient. Sako do kancelárie jednoducho patrí.

Najlepšie je voliť farby, ktoré ladia s väčšinou vašich kúskov. Medzi univerzálne farby patrí béžová, tmavomodrá, sivá a čierna. S červenou opatrne. Bordová pôsobí omnoho serióznejšie.

Mimochodom, všimli ste si, že lodičky nosí hociktorá žena na ulici? Sako nie. A nemusíte byť majetné. Dá sa obliecť aj lacno. Bez toho, že by ste vyzerali lacno.

titulné foto: Dmitriy Shironosov, ostatné foto: 1 - imanshop.sk, 2 - brosna.sk, 3 - kreativka.sk, 4 - leomoda.sk, 5 - orsay.com, 6 - imanshop.sk 

Bc. Mgr. Gabriela Kunkelová / vaa@viacakoasistentka.sk / 2017 – 2022